Dzień 10,11 i12- Określamy położenie

Koko-ここ -tutaj, przy mnie

Soko- そこ-tam,przy tobie

Asoko-あそこ -tam, daleko od nas

Doko-どこ- gdzie?

Kiedy chcemy określić położenie czegoś, używamy partykuły okolicznika miejsca-ni- oraz czasownika- arimasu(kiedy mówimy o podmiotach nieożywionych) lub imasu (kiedy mówimy o podmiotach ożywionych).
Jitensha wa koko ni arimasu- 自転車はここにあります(じてんしゃはここにあります)- Rower jest tutaj

Neko wa asoko ni imasu- 猫はあそこにいます(ねこはあそこにいます)-Kot jest tam(daleko od nas)


★・・・・・・・★・・・・・・・・★・・・・・・・★・・・・・・・★・・・・・・・・★・・・・・・・★
Określając położenie podmiotu musimy pamiętać o tym, że możliwe są dwie konstrukcje zdania. Mimo tego, że zestaw użytych w nich słów jest właściwie taki sam, zdania te niosą nieco inną treść.

W zdaniu 本はここにあります。(Hon wa koko-ni arimasu- Książka jest tutaj) najważniejszą informacją jest okolicznik miejsca koko-ni, ponieważ zdanie to odpowiada na pytanie 本はどこにありますか。(Hon wa doko-ni arimasuka?- Gdzie jest książka?)

 W zdaniu ここに本があります。(Koko-ni hon-ga arimasu- Tutaj jest książka.) najważniejszą informacją jest przedmiot hon z podkreślającą go partykułą podmiotową ga, ponieważ zdanie to odpowiada na pytanie ここに何がありますか。(Koko-ni nani-ga arimasu-ka?-Co tutaj jest?).
★・・・・・・・★・・・・・・・・★・・・・・・・★・・・・・・・★・・・・・・・・★・・・・・・・★

Partykuła -wa wskazuje główny temat zdania czy rozmowy, pojawia się zazwyczaj na początku zdania. Może się pojawiać także w zdaniu zaprzeczonym, gdy zachodzi potrzeba podkreślenia negacji. W konstrukcji zdania odnoszącego się do faktu posiadania czegoś używa się zazwyczaj partykuły -ga.
Watashi wa okane ga arimasu. (私はお金があります)-Mam pieniądze.

Kanojo wa inu ga imasen.(-彼女は犬がいません)- Ona nie ma psa.

Chcąc więc powiedzieć, że w pokoju znajduje się kot, powiemy Heya ni neko ga imasu(部屋に猫がいます) jednocześnie odpowiadając na pytanie co znajduje się w pokoju.(Heya ni nani ga imasuka? 部屋にがいますか?)
Natomiast chęć powiedzenia, że kot znajduje się w pokoju wyrazimy poprzez zdanie  Neko wa heya ni imasu (猫は部屋にいます)odpowiadając na pytanie gdzie jest kot.(Neko wa doko ni imasuka? 猫はどこにいますか?)

★・・・・・・・★・・・・・・・・★・・・・・・・★・・・・・・・★・・・・・・・・★・・・・・・・★

Kiedyś pisałam notkę o tym już tutaj, ale warto wspomnieć jeszcze raz o KO-SO-A-DO KOTOBA.
KO-SO-A-DO KOTOBA składa się z pierwszych liter zaimków (w tym przypadku nowo poznanych) koko(tutaj), soko(blisko rozmócy), asoko(daleko od nas) i doko(gdzie?). Kotoba to wyraz oznaczający słowa.
Jest to na pewno duże ułatwienie :)
★・・・・・・・★・・・・・・・・★・・・・・・・★・・・・・・・★・・・・・・・・★・・・・・・・★
Dzień 10
Dzień 11
Dzień 12


Udostępnij :




Artikel Terkait:

2 komentarze:

Unknown pisze...

Nareszcie wiem kiedy używa się partykuły ni :D
Dzięki za lekcję ^^

Shenyo pisze...

To ja dziękuję, że ktoś poświęca troszkę czasu by przeczytać to wszystko :D
A jeśli komuś się to przydaje to już w ogóle ^o^

Prześlij komentarz